0

Co warto zabrać do Australii

Czyli poradnik o tym co warto spakować na wyjazd do Australii. A jeżeli Wasz bagaż jest za mały żeby pomieścić wymienione przeze mnie przedmioty, wskażę Wam także gdzie możecie je tanio nabyć na miejscu. Wszystkie wymienione przeze mnie sklepy to duże, ogólnodostępne sieciówki, które bez problemu znajdziecie w każdym większym mieście w Australii.

PRZEJŚCIÓWKA / ADAPTER

W Australii są gniazdka typu angielskiego, czyli z trzema wąskimi otworami. Dlatego rzeczą, którą na pewno trzeba zabrać jest odpowiednia przejściówka.

Gdzie kupić przejściówkę w Australii: BigW, Target, K-Mart lub Bunnings – znajdziecie je w prawie każdym mieście lub większej miejscowości. Przejściówki kosztują zwykle $5-10.

KREM Z WYSOKIM FILTREM SPF

W Australii warto mieć ze sobą krem z wysokim filtrem – ja polecam SPF50. Australia ma bardzo cienką warstwę ozonową przez co słońce jest tu niesamowicie mocne. W sezonie letnim wskaźniki promieniowania UV (UV Index) prawie codziennie wynoszą 10+.

Gdzie kupić krem z filrem w Australii: Chemist Warehouse, My Chemist oraz praktycznie wszystkie supermarkety takie jak: Coles, Woolworths, IGA, 7/11.

(PORZĄDNE) OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

Tak, jak wyżej. Promieniowanie UV jest bardzo wysokie i może być niebezpieczne dla oczu. Warto zabrać ze sobą parę okularów, których szkła wyposażone są w profesjonalne filtry UV. Używając tanich plastikowych okularów bez filtra możecie trwale zniszczyć sobie wzrok!

LEKI NA ALERGIĘ

Nawet jeżeli w Polsce nie jesteście alergikami warto zapakować do apteczki lek na alergię. Tutejsza roślinność jest zupełnie różna od tej, którą znajdziemy gdziekolwiek indziej na świecie, dlatego może się zdarzyć, że coś Was niespodziewanie uczuli.

Gdzie kupić leki na alergię w Australii: Chemist Warehouse, My Chemist, Coles, Woolworths. Na półkach bez problemu znajdziecie Zyrtec lub Clarytine w cenie ok $12 za 10 tabletek.  

CIEPŁE UBRANIA

Na całym świecie panuje przekonanie, że w Australii cały rok jest ciepło. Jednak większość turustów szybko przekonuje się, że to mit. Nawet w sezonie letnim wieczorami bywa chłodno. Do bagażu radzę zapakować parę długich spodni lub legginsów oraz ciepłą bluzę. Tekst o innych mitach na temat Australii – KLIK.

Gdzie kupić tanie ubrania w Australii: BigW, Target, K-mart lub Cotton On – jeden z nich na pewno znajdziecie w każdym centrum handlowym. Możecie też spróbować poszukać ubrań w charytatywnych sklepach z odzieżą z drugiej ręki, czyli op-shops. Najpopularniejsze to: Salvos i Vinnies.

Jeżeli przy wyjeździe z Australii chcielibyście się jakichś rzeczy pozbyć możecie je oddać do Salvos lub Vinnies, które przed wejściem wystawiają kosze na dary.

KURTKA PRZECIWDESZCZOWA

Tak, w Australii też pada i to częściej niż byście się spodziewali. Dlatego kurtka przeciwdeszczowa zdecydowanie powinna się znaleźć w Waszym bagażu.

BUTELKA NA WODĘ

W Australii woda z kranu jest całkowicie zdatna do picia. Ponadto praktycznie w każdym miejscu publicznym znajdują się kraniki z wodą, z których możemy się napić i uzupełnić naszą wielorazową butelkę lub bidon. Oczywiście, woda w plastikowych butelkach jest ogólnodostępna, ale jest droga i mało ekologiczna.

Gdzie kupić butelkę na wodę w Australii: praktycznie każdy sklep od supermarketów, po sieciówki z ubraniami oferuje wielorazowe butelki na wodę.

ASPIRYNA MUSUJĄCA

Jeżeli, tak jak ja, każde przeziębienie leczycie rozpuszczalną aspiryną, to koniecznie zabierzcie ją do Australii – tutaj jest niedostępna.